Arhitektura i film
Ponekad kišni dani znaju biti razlog zbog kojeg jedino što želimo jest smjestiti se na kauč, zavući pod dekicu i,…
Ponekad kišni dani znaju biti razlog zbog kojeg jedino što želimo jest smjestiti se na kauč, zavući pod dekicu i, po mogućnosti u dobrom društvu, s kokicama u rukama, pogledati neki dobar film.
Arhitektura i film uvijek su na neki način bili povezani. Najčešće je kao kulisa arhitektura bivala mjesto radnje mnogih dramatičnih događaja, mnogih osmijeha, suza, velikih ljubavnih izjava, ostavljanja, ponovnih susreta…
Kao svojevrsno ogledalo društva i vremenskog konteksta, ona je neizostavni element brojnih filmova. Uzmimo samo futurističke i razne znanstveno-fantastične filmove i njihove prikaze raznih izmišljenih gradova i tehnologija koji su često znali služiti kao inspiracija projektima i zgradama današnjice. Ipak, arhitektura sama po sebi rijetko je bila protagonist filmova. Razlog se vjerojatno krije u tome što sam proces od ideje koja se rodi u glavi arhitekta projektanta do njezinog ostvarenja nije toliko dinamičan pa se kao takav ne može natjecati s bombastičnim eksplozijama, automobilskim utrkama ili pak nepredvidivim međuljudskim reakcijama i odnosima. Arhitekt je, doduše, kao glavni junak nekog filma i stvarna osoba koja prolazi kroz sve moguće životne situacije kao i svatko drugi nešto češća pojava.
Za one željne opuštanja uz filmove u kojima mogu pronaći i ponešto dobre arhitekture slijedi lista odabranih iz različitih žanrova…
1. Praznik u Rimu
Klasik. Nekima je dovoljno reći Audrey Hepburn i Gregory Peck. Za one druge, radi se o laganoj i zabavnoj romantičnoj komediji koja vas vodi u Rim pedesetih godina. Uz vrckavu prijestolonasljednicu koja je odlučila istražiti čari Vječnog Grada provest ćete nezaboravnu večer i usput uživati u predivnoj scenografiji i lokacijama koje samo Rim može ponuditi.
2. Dijamanti su vječni
Za sve ljubitelje akcije i serijala o poznatom britanskom špijunu. James Bond je sinonim za sve grandiozno, egzotično i dramatično, a tako se može opisati i kuća Elrod, jedna od lokacija na kojoj je sniman film. Treba li spomenuti da ju je projektirao arhitekt John Lautner, učenik slavnog Franka Lloyda Wrighta?
3. Ratovi zvijezda
Znanstveno-fantastična saga u šest dijelova. Priča o borbi dobra i zla smještena u jednu daleku galaksiju… Za one koji ne znaju, prva tri dijela novijih su datuma, ali bez obzira koji dio pogledali, možete očekivati zanimljivu arhitekturu koja je vjerojatno u nekom trenutku poslužila kao inspiracija pojedinim arhitektima današnjice (usporedite Kuću glazbe Rema Koolhaasa i Sandcrawlere).
4. Spavač
Američka futuristička znanstveno-fantastična komedija s elementima parodije. Film koji je profilirao Woodya Allena kao jednog od najboljih američkih glumaca i režisera komedije, snimljen je, između ostalih lokacija, u kući Sculptured, interesantnom djelu Charlesa Deatona koje je u doba izgradnje bilo poznato kao ono ispred svog vremena. Hoćete li pogledati kako izgleda kad se bivši jazz glazbenik izdaje za robota batlera, prepuštamo vam na izbor.
5. Ponoć u Parizu
Owen Wilson zaneseni je pisac koji u društvu svoje zaručnice provodi praznike u Parizu. Film prepun predivnih kadrova pariških ulica, zgrada koji će vas očarati dok ga pratite u noćnim lutanjima u potpuno neočekivanom društvu. Koga je Pariz ikada razočarao?
6. Romansa u Seattleu
Za kraj liste ostavljamo još jednu romantičnu komediju u kojoj se pojavljuju sjajni Tom Hanks i Meg Ryan koji vas svojom ljubavnom pričom dovode u New York na Valentinovo ravno na vrh impozantne zgrade Empire State…