Allainz Logo
09.06.2015
Wrightove kuće kao koncept nove filozofije življenja
Zašto Arhitektura...?
ArhitekturaPutovanja

Kuća koja pleše

S vremena na vrijeme upustim se u razgovore, moglo bi se reći i lagane diskusije, s ljudima iz svoje okoline…

Objavio/la Arhitektonske Razglednice

S vremena na vrijeme upustim se u razgovore, moglo bi se reći i lagane diskusije, s ljudima iz svoje okoline o arhitekturi i činjenici da je dobar dio izgrađenih kuća i zgrada prilično „običan“, pravih kutova, što moje sugovornike često izazove da ih nazivaju betonskim kutijama s balkonima koji povremeno znaju iskakati iz njihove kompaktne cjeline, uspoređujući ih ponekad i s ormarima iz kojih vire otvorene ladice…

Inspirirana upravo takvom nedavnom situacijom, odlučila sam pisati o jednoj pomalo neobičnoj kući za koju se može svašta reći, osim da je „dosadna“ betonska kutija, a za takav izgled i reputaciju pobrinula su se dva arhitekta – Čeh s hrvatskim podrijetlom Vlado Milunić i Amerikanac Frank Gehry.

   by  furibond 
Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License   by  furibond 

U blizini rijeke Vltave smjestila se, ne previše daleko od neizostavne točke zaustavljanja svakog građanina mog rodnog grada Splita – kultnog kafića „U Fleku“, jedna zgrada inspirirana plesačima Fredom Astaireom i Ginger Roberts – Kuća koja pleše, Plešuća kuća, poznata i pod nadimkom „Fred i Ginger“. Na prvi pogled jasno je da je zamišljena kao nešto što će privlačiti pažnju, pa čak postati i centrom kulturnih zbivanja Praga jer naprosto ne možete ne primijetiti njenu jedinstvenu formu kojom odskače od svog okruženja.

   by  LWYang 
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License   by  LWYang 

Sastavljena od dva glavna dijela koji se razlikuju po materijalima, ali i oblikom, pripada arhitektonskom stilu dekonstrukcije. Onaj stakleni, zaobljeni dio podupire 99 betonskih panela različitih oblika i dimenzija neodoljivo podsjećajući na lepršavu haljinu plesačice u pokretu, dok je njen partner pak na prvi pogled smireniji, no zapravo jednako razigran. Njegova valovita betonska forma, razbijena je brojnim prozorima koji prate ritam tog vala, a na samom vrhu sadrži zaokrenutu metalnu konstrukciju zvanu „Meduza“.

   by  LWYang 
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License   by  LWYang 

Zanimljivo je da je ovaj dom multinacionalnih tvrtki, danas jedan od simbola modernog Praga, u doba kada je izgrađen izazivao brojne kontroverze zbog toga što se smatralo da drastično narušava okolinu bogate povijesti baroknih, gotičkih i secesijskih zgrada koje inače tvore sliku grada. Srećom je (neki će se složiti, a neki pak ne) tadašnji predsjednik bio veliki pobornik avangardne arhitekture i zgrada je ipak izgrađena, a s vremenom je čak pronašla svoje mjesto u dijelu serije novčića pod nazivom „10 godina arhitekture“ Češke nacionalne banke.

   by  namuit 
Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic License   by  namuit 
Share: