Vulkanska priča o Marjanu
Zanimljiva, ali nikad dokazana legenda zbori kako je park-šuma Marjan nekoć bio vulkan. U njen prilog idu dokazi o tome…
Zanimljiva, ali nikad dokazana legenda zbori kako je park-šuma Marjan nekoć bio vulkan. U njen prilog idu dokazi o tome da se u podnožju Marjana nalaze izvori sumporne vode koji su karakteristični za vulkanska područja. Nadalje, naziv Marjan dolazi od grčke riječi Marulianus što znači ugasiti, a o tome zbori geograf Milan Šenoa. U svojim zapisima napisao je kratko i jasno: Za brdašce Marjan rekoše i napisaše da je vulkan, ali na prvi mah uvjerit će se svatko po kamenju samom vapnencu, Marjan je pitomi stvor Božji.
Ovaj je splitski biser park-šuma, brdo i poluotok u čijem se podnožju smjestio mediteranski grad Split. U različitim razdobljima imao je razne uloge, pa je tako u vrijeme Napoleonovih osvajanja Marjan bio brzojavna postaja i sigurni komunikacijski kanal.
Proteže se od istočnog dijela splitskog Varoša, prema zapadu. Na južnoj strani nalazi se nekadašnje glavno groblje Sustipan čija ljepota ostavlja sve posjetitelje bez daha. U kasnoj antici na Sustipanu se nalazila kršćanska bazilika na čijim je temeljima u srednjem vijeku izgrađen samostan sv. Stjepana. Tu je jedno vrijeme živio Stjepan II. Trpimirović koji je poznat po tome što se odrekao svih časti i krune u korist hrvatskog bana Dmitra Zvonimira. Samostan je srušen krajem 19. stoljeća te je na njegovom mjestu grad uredio groblje. Nakon drugog svjetskog rata groblje je premješteno, a prostor Sustipana pretvoren je u prekrasni park.
Marjan, osim što je turistička atrakcija zahvaljujući svojoj bujnoj vegetaciji i kristalnom moru koje ljubi njegove obronke, poznat je i kao omiljeno mjesto za rekreaciju, šetnju i šport brojnim građanima i turistima. Posjetiti Split, a ne prošetati se Marjanom i s poznatih vidilica uživati u panorami grada najveći je turistički grijeh. Šetnja započinje s jedne strane na sjevernim vratima i vodi do uvale sv. Benedikta, uređenog odmarališta. U prekrasnoj uvali smješteni su ugostiteljski objekti, sportski tereni i igrališta za djecu što Marjan čini idealnim za građane svih životnih dobi. Ukoliko krenete južnim obronkom Marjana, naići ćete na vidikovac, tzv. prvu vidilicu koja se nalazi na vrhu Nazorove ulice i koja potom puteljkom vodi do druge vidilice na kojoj se nalazi crkva sv. Nikole. Zatim ćete kratkom šetnjom doći do ploče na kojoj su zabilježeni stihovi Luke Botića, a spuštanjem niz južne obronke na crkvu sv. Jere.