Wrightove kuće kao koncept nove filozofije življenja
Za njega je dom bio nešto što mora pripadati svojoj okolini, uklopiti se organički u pejzaž u kojem se nalazi.…
Za njega je dom bio nešto što mora pripadati svojoj okolini, uklopiti se organički u pejzaž u kojem se nalazi. To je uvijek prostor organiziran oko središnjeg prostora, nečeg višeg, važnijeg, ognjišta koje je srce kuće. Njegovo je specifično poimanje bilo nešto potpuno novo na arhitektonskoj sceni i sa svojim kućama obilježio je ne samo američku, već i svjetsku arhitekturu, ali i filozofiju stambene arhitekture uopće. Na današnji dan, 8. lipnja, 1867. godine u Phoenixu, rođen je jedan od najznačajnijih američkih arhitekata u povijesti, Frank Lloyd Wright.
Njegova kuća Kaufmann se zasigurno nebrojeno puta pojavila na naslovnicama časopisa, internetskih članaka i društvenim mrežama s tagovima prirode, odmora i uživanja te je vjerojatno njegovo najpoznatije djelo stambene namjene, a s obzirom na njen koncept i stilski izričaj specifičnog Wrightovog potpisa, zasigurno će i ostati zasebna kategorija u svjetskoj povijesti.
Kuća Kaufmann – Fallingwater house
Ako niste dosad vidjeli ovu sliku ili neku sličnu iz galerije ove kuće, nakon ove fotografije sigurno razumijete i zašto. Nakon malo detaljnijeg proučavanja zaključit ćete da ona ipak i nije baš prototip današnjeg poimanja kuće za odmor u vremenu visoke tehnologije i puno većih mogućnosti no što su to bile u doba kad je izgrađena. No ima nešto u njoj što u vama probudi, bar na trenutak, onu pomisao „da je imati ovakvo nešto‟. Kuća Kaufmann, poznatija pod nazivom Fallingwater, svoju popularnost osim vizurama i lijepim fotografijama u kojima je savršeno uklopljena u prirodu, može zahvaliti i činjenici da je, kako samo ime kaže, projektirana na slapovima. Lebdeći iznad brzaca rječice Bear Run u Pensilvaniji, tvori kompoziciju u kojoj se svojom pojavnošću doima poput skulpture u prirodi, kao da je s njom u savršenom skladu.
Iznad slapova se nalazi niz horizontalnih terasa koje konzolno drži čvrsta jezgra kuće. Terase su istaknute svijetlom bež bojom, pa se doimaju kao da lebde u prostoru, a staklene stijene otvaraju se na terase i preko njih na okoliš, divljinu i prirodu koja je nesebično prigrlila ovu ideju o suživotu s arhitekturom, Wrightovu priču slobodnog tlocrta koji komunicira s vanjskim prostorom. Kuća je izgrađena 1935. godine, a već je 1966. proglašena nacionalnim spomenikom povijesti, a 1991. AIA ovo Wrightovo remek djelo imenuje „najboljim djelom američke arhitekture svih vremena‟. I danas, 80 godina kasnije, ova kuća je muzej koji svakodnevno posjećuju svi koji požele osjetiti istu onu atmosferu s fotografija i zvuk života na slapu. Bar na trenutak.
Prerijske kuće
Fallingwater obilježava vrhunac njegovog stvaralačkog opusa stambene arhitekture. Njegovi su prvi radovi bile duge, niske kuće naglašenih horizontalnih linija. Kontinuiran prostor tlocrtno je asimetričan i uvijek pomno promišljen kako bi bio povezan s okolinom. Projektirane na tragu američke ladanjske arhitekture, kuće su nazivane „prerijskima‟. Obilježava ih upotreba materijala toplih boja i teksture, poput cigle i drveta. Ovi tradicionalni elementi u kombinaciji s Wrightovom slobodnom tlocrtnom dispozicijom stvorili su prototip američke rezidencijalne arhitekture. Na slici je jedan od najranijih primjera ovog stila: Arthur Heurtley House.
Jedan od najljepših primjera tog ranog dizajna je Robie House, sagrađena u Chicagu 1909. godine.
Usonian houses
Skromne veličine, ove su bile su mali prefabricirani objekti: Wright je isprojektirao jeftiniju i lako sagradivu kuću za prosječnu obitelj koja si ne može priuštiti skupe projekte velikih kuća i vila kakve su bile prerijske, a pritom zadržati arhitektonsku kvalitetu koju bi trebao posjedovati svaki stambeni prostor.
Taliesin (East)
Wrightova kuća Taliesin nakon 1937. postala je njegov ljetni dom (Taliesin East) oko 4 km južno od Spring Greena, u Iowi. Kuća je projektirana dvije godine nakon što je odselio iz svog doma u Oak Parku. Izgrađena je 1911. godine, sadržavala je i vlastiti studio, te stambeni prostor na desnoj strani koji ima i lođu. U Taliesinu se vidi velik utjecaj japanske kuće na Wrighta – bio je i entuzijastičan sakupljač azijske umjetnosti a Taliesin je koristio i kao skladište i privatni muzej. Nakon dva požara, započeo je rad na novoj ideji za Taliesin. Nova kuća podosta je nalikovala na prvotnu, a treća kuća Taliesin sagrađena je na istom mjestu (Taliesin III) 1928. godine i postala je Wrightov ljetni dom nakon gradnje Taliesin West 1937. godine.
Taliesin West
Kuća je to koja je bila Wrightov zimski dom od 1937. godine pa sve do smrti 1959. Danas je glavni kampus škole arhitekture koja nosi njegovo ime. Nalazi se u Arizoni, u Scottsdaleu. Wright je u njenom stvaranju mnogo proučavao okolinu i pustinju, u potrazi za arhitekturom koja bi upravo ondje pripadala. U apstrakciji u liniji i boji, ali i uzorcima i detaljima okoline pronalazio je uvijek svoju inspiraciju.
Kuća Taliesin West napravljena je od lokalnog kamena nađenog u pustinji, složena unutar drvenih formi napunjenih betonom. Wright, uvijek dosljedan pokušaju pronalaska originalnog materijala kojem je dom upravo ondje gdje gradi, imao je na umu ideju o vizurama linija koje bi se uklapale u pejzaž, a kombinirajući materijale stvorile bi kuću koja će imati njegov osobni pečat životnog stila i arhitektonskog istraživanja.
Igra svjetla i materijala s naglaskom na drvo i kamen atmosfera su ugodne topline doma koji preko velikih staklenih stijenki otvara pogled na okolinu koja postaje neizostavan dio doživljaja. Wright je s vremenom dodavao elemente kući, u čijem su projektiranju sudjelovali i njegovi studenti.
Duga karijera Franka Loyda Wrighta ostavila je brojne utjecaje na arhitektonsku praksu u svijetu, posebno kad je riječ o stambenim prostorima koje je dizajnirao do najsitnijeg detalja u potpunosti. Organičko shvaćanje prostora pružilo je novu misao, nit vodilju koja je bila različita od europskog funkcionalizma te uvela prirodu kao važan segment projektiranja svake građevine.