Skulptura u zelenilu: Braga Municipal Stadium
Ima nešto u veličini, pojavnosti i monumentalnosti stadiona što me uvijek fasciniralo. Iščekivanje samog dolaska, nestrpljivost i konačan osjećaj kad…
Ima nešto u veličini, pojavnosti i monumentalnosti stadiona što me uvijek fasciniralo. Iščekivanje samog dolaska, nestrpljivost i konačan osjećaj kad uđete na tribine, a pred vama se otvori teren. U trenutku postanete dio neke druge priče, nekog drugog svijeta…
Nije tajna da se na svakom stadionu različito osjećate – nije to samo zbog atmosfere i navijača, već upravo stadiona samog. Osim što su veliki „landmark” grada i prostora, simbol kluba ili reprezentacije, popriličan su izazov za arhitekta baš zbog osjećaja koji dizajnom pokušava postići kod svakog tko uđe na njegove tribine.
Posebna se pažnja zato pridaje njihovom planiranju, a stadion na slikama u nastavku jedno je od zanimljivijih ostvarenja u tom području. Braga Municipal Stadium izgrađen je 2004. godine kao jedan od stadiona za Europsko prvenstvo koje se održavalo u Portugalu. UEFA ga je svrstala među najzanimljivije sportske objekte uklopljene u pejsaž.
Ovu popularnost može zahvaliti poznatom portugalskom arhitektu i dobitniku Pritzkerove nagrade za arhitekturu: Eduardo Souto de Moura autor je njegovog prepoznatljivog dizajna. Stvarajući izrazit odnos s prirodom na obroncima Monte Castra, gdje je nekad bio kamenolom granita, ostaje dosljedan konceptu uklapanja u krajolik.
I s okolnih brežuljaka možete pogledati utakmicu zahvaljujući činjenici da su tribine, na koje stane nešto više od 30 000 ljudi, smještene samo na dužim stranama terena. Napetost i određenu vrstu povezanosti stvaraju i simboliziraju napeti kablovi kojima su povezane konzole koje ih natkrivaju. Skulpturalnost i geometrija forme osnovni su element dizajna. Preklapaju se vizure sivog betona tribina i zelenila prirode, a pomno planirani otvori i oblici kadriraju elemente okoline i snopove svjetla… Jednostavno – poseban i drugačiji, kao i svako djelo s potpisom de Moure.