Mies van der Rohe: savršenstvo jednostavnosti
Na današnji dan, prije točno 129 godina svijet je ugledao veliki arhitekt, jedan i jedini – Mies. Ludwig Mies van…
Na današnji dan, prije točno 129 godina svijet je ugledao veliki arhitekt, jedan i jedini – Mies.
Ludwig Mies van der Rohe rodio se u Aachenu u Njemačkoj i jedan je od najpoznatijih i najvažnijih imena svjetske moderne arhitekture. Uvijek ću pamtiti trenutak kad sam na jednoj fotografiji ugledala detalj iz njegovog projekta paviljona u Barceloni – čistoća, jednostavnost, jednom riječju, savršenstvo koje osvaja u trenu i očarava zauvijek.
Njegova djela potpuni su i istinski odraz njegove poznate izreke ˝less is more˝ (˝manje je više˝), osnovnog načela kojeg su formirale njegove preokupacije u svijetu arhitekture i njenog odnosa s čovjekom i prirodom: ovaj samouki arhitekt studirao je dizajn, potom filozofiju, a arhitekturu je gledao na potpuno drugačiji način od svojih suvremenika.
Velik je doprinos Mies dao u stvaranju modernog dizajna i uopće pojma moderniteta. Bio je i ravnatelj Bauhausa, škole za arhitekturu i primijenjenu umjetnost u Njemačkoj (1919. – 1933.). Karijeru je započeo radom na obiteljskim kućama i već u ranim radovima dalo se primijetiti njegovo opredjeljenje za minimalistički dizajn i pristup, potpis koji će obilježiti rad i opus jednog od najvećih arhitekata svih vremena.
U vrijeme teških prilika u Njemačkoj, Mies 1937. g. odlazi u SAD. Ondje vodi arhitektonski odsjek Tehnološkog instituta države Illinois (1938. – 1958.). Nastavlja s nizom uspješnih projekata i ondje ostaje do svoje smrti 1969. godine (Chicago). Njegov je pepeo sahranjen uz slavne arhitekte na groblju Graceland i označen horizontalnim tamnim granitnim blokom u duhu njegove arhitekture.
Paviljon Barcelona
Većina će ga prepoznati po jedinstvenom dizajnu stolice, točnije naslonjača Barcelona, koji je do danas ostao kao jedan od najpoznatijih i najekskluzivnijih komada namještaja u povijesti dizajna interijera. Naslonjač je dizajniran za paviljon koji pripada vrhu njegovog opusa i svjetske arhitekture uopće: njemački paviljon na međunarodnoj izložbi u Barceloni 1929. godine. Godinu kasnije galerija je uništena, no s obzirom na svoje značenje u povijesti arhitekture, ponovno je izgrađena 1989. godine. Krov je ploča poduprta tankim stupovima, a zidovi od mramora dijele fluidan prostor paviljona koji kao da nesmetano teče, pretapa se i otvorenošću uvlači okolinu u interijer.
by malouette
Tugendhat, Brno
Dvije Miesove kuće postale su ikone stambene obiteljske arhitekture prošlog stoljeća. Vila Tugendhat u Brnu iz 1930. godine ikona je moderne arhitekture funkcionalizma. Od 1994. otvorena je za javnost, a 2001. upisana na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Čelični stupovi križnog profila presvučeni kromiranom oblogom oslobodili su prostor od težine zidova, olakšali vizualni doživljaj te uvukli svjetlo unutar kuće. Sav je namještaj također pažljivo dizajniran, a dekorativni elementi i slike nisu postojali – sami materijali i njihove teksture bile su dovoljan ukras u prostoru: poluproziran zid od oniksa koji mijenja boju ovisno o količini svjetla, razne teksture tropskog drveća, zavjese i dizajnirani namještaj zaokružena su priča likovnosti prostora.
Farnsworth, Illinois
Kuća Farnsworth sagrađena je 1951. godine u američkom Illionisu na obali rijeke Fox. Na prvi pogled vidi se njena glavna misao vodilja – jaka veza s prirodom. Savršeno uklopljena u okoliš tako je osmišljena da gotovo i ne primjećujete razliku između unutarnjeg i vanjskog: zidovi ˝ne postoje˝, izrađeni su u potpunosti od stakla. Cijelu pojavnost kuće nosi lakoća, transparentnost uokvirena u dvije horizontalne plohe s osam čeličnih H-stupova.
by blipsman
Donja je ploha izdignuta od površine tla 1,6 m i na nju se pristupa preko stubišta koje vodi prvo na pristupnu plohu na pola visine između kuće i tla, i tek zatim s nje još jednim stubama na razinu kuće. Interijer čini središnja jezgra koja okuplja sve utilitarne sadržaje kuće te ormari koji ˝kriju˝ spavaći prostor. Ostatak je slobodan i otvoren prirodi, redukcijom od viška elemenata potpuno se stapa s njom. Namještaj je precizno raspoređen poput skulptura, a duž cijele kuće zastori su za skrivanje (od) pogleda. Kuća je trenutno u vlasništvu Nacionalne zaklade za očuvanje povijesne baštine i znamenitosti Illinoisa i otvorena je za javnost.
by blipsman
Lake Shore Drive, Chicago
Stambene zgrade 860-880 Lake Shore Drive u Chicagu izgrađene su 1949. godine. Materijali su prepoznatljivi i tipični za Miesa: čelik, aluminij, staklo. Vertikala prozora i stupova naglašava visinu, čistoća forme, elegancija i odmjerenost proporcija do zadnjeg su detalja osmišljeni i uređeni. Konstrukcija nije skrivena, već postaje dio slike fasade. Prilaz pješaka osmišljen je tako da prostor teče između zgrada i kroz njih preko trga i zelenila koje će formirati javni prostor ne samo za stambene jedinice u neboderima, već cijelu okolinu. Neboderi u Chicagu postavili su standard u visokogradnji i ostavili jak utjecaj na kasniju izgradnju slične tipologije i sadržaja.
by DearEdward
Seagram, NY
Zgrada Seagram u New Yorku sagrađena 1958. g. među najpoznatijim je neboderima u New Yorku, pa i svijetu. Postoji zanimljiva priča kako je klijentica Phyllis Lambert, čiji je otac bio investitor, nakon što je vidjela prve nacrte nebodera koji je trebao predstavljati ugled obiteljskog posla, odlučila sama pronaći arhitekta kojem će posvetiti tako važan posao. Nakon razgovora s mnogim svjetskim arhitektima, odlučila je da upravo Mies napravi projekt koji će do danas ostati uzor mnogim neboderima u svijetu. S Miesom je na neboderu Seagram radio i arhitekt Philip Johnson. Čelični modularni skelet sa staklenom ispunom i armirano betonskom jezgrom u svom je izgledu ekskluzivan kao i u materijalu: bronca, travertin i mramor korišteni su na vanjskim oblogama i površinama, ali i u interijeru. Svojom postavom na terenu neboder stvara trg i važnu točku javnog prostora.
by dandeluca
Nationalgalerie, Berlin
Galerija u Berlinu njegovo je posljednje djelo, otvoreno 15. rujna 1968. godine. U tadašnje vrijeme veliki odmak od tradicionalnog muzeja sa zatvorenim izložbenim prostorijama izazvao je divljenje, ali i čuđenje – 65 metara duga, galerija ima samo dva čelična stupa na svakoj od četiriju fasada, koji oslobađaju uglove dajući joj lakoću. Krovna ploha zatvara i definira cjelokupnu sliku elegancije stakla i crnog metala. Galerija je tipično ˝Miesovskog˝ stila, s čistom i radikalnom idejom minimalne i do detalja isplanirane strukture.
Najprestižnija europska nagrada za arhitekturu zove se upravo po Miesu: Mies van der Rohe Award, i dodijeljuje se svake dvije godine. Nagrađuju se dva projekta – jedan nagradom ”European Union Prize for Contemporary Architecture”, a drugi priznanjem ”Emerging Architect Special Mention”, a dodjeljuje se od 1987. godine.